26- imamlara Özel Durumlar – Tilavet secdesi – Şükür Secdesi

admin
Şubat 17, 2016

imamlara Özel Durumlar

 -İmam bayram namazının bit veya iki tekbirini terk etse sehiv secdesi gerekir . EBU HANİFEYE göre bayram namazlarının bütün tekbirlerinin terk edilmesi durumunda da sehiv secdesi yapılır.

-İmam olacak kimse namazda gizli okunacak yerde açıktan ( cehr ) veya tam tersi okursa , ZAHİR RİVAYETE göre  sehiv secdesi gerekir.Bazı alimler bunu bir ölçüye bağlamışlardır.Buna göre , Fatiha’nın tamamını veya büyük bir kısmını yahut sureden üç kısa ayet veya bir uzun ayeti, kısaca namaz sahih olacak miktardaki ayeti, gizli okunacak yerde açıktan veya tam tersi okumak sehiv secdesi gerektirir.Açıktan okunması gereken bir namazda Fatiha kısmen sessiz okunuluyorsa yeni baştan başlanır ve açıktan okunur.

-İmam teravih namazında gizli okusa sehiv secdesi gerekir.

-Bir kimse geceleyin  nafile namaz kıldırmak üzere imam olsa ve unutarak sessiz okusa  yada  gündüz vaktinde açıktan okusa sehiv secdesi gerekir.

Tilavet secdesi

-Kuranda 14 yerde  tilavet secdesi  bulunmaktadır.

-Tilavet secdesi ile yükümlü olabilmek için,  o ayetin secde ayeti olduğu bilinmesidir.

-Secde ayetini telaffuz etmeksizin , sadece gözüyle süzen kişinin secde etmesi gerekmez.

– Tilavet secdesi  HANEFİLERE GÖRE vacip  DİGER ÜÇ MEZHEBE GÖRE  sünnettir.

Yapılışı: Abdestli olarak kıbleye dönülür  elleri kaldırmadan ” Allahuekber” diyerek secde edilir üç kere  ” Sübhane rabbiyel a’la ” denildikten sonra  secdeden kalkarken ” ğufrâneke rabbenâ ve ileykelmasir ” denilmesi mustehaptır.

-Tilavet secdesi arabada giderken tilavet secdesi yapması gereken kimse bunu ima ile yapabilir.

-Secde ayetinin namazda okunması durumunda tilavet secdesinin nasıl yapılacağı hususunda  bir çok görüş öne sürülmüştür.Genel olarak , secde ayeti  Âlak süresinde olduğu gibi re’katın sonuna tesadüf ediyorsa , tilavet secdesi yapılmaz.Hatta  Hanefi mezhebinde , niyet etmesi durumunda  yapacağı rükûnun tilavet secdesi yerine geçeceği kabul görülmüştür.Secde ayetini okuduktan sonra devam edecekse secde ayetini yapar sonra devam eder.

 

Secde aytleri şu surelerde yer almaktadır bunlar;

1) A’raf 7/206                               8)  Neml 27/25

2) Ra’d 13/15                                9) Secde 32/15

3) Nahl 16/ 49                            10)  Fussilet 41/37

4) İsra 17/107                             11) Sad 38/24

5) Meryem 19/58                        12) Necm 53/62

6) Hac 22/18                                13) İnşikak 84/21

7) Furkan 25/60                           14) Âlak 96/19

 Şükür Secdesi

Şükür secdesi , bir nimetin kazanılmasından veya felaketin atlatılmasından dolayı kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varmak , secdede iken Allaha hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkmaktır.

DHBT Sınavı
22.09.2024
0
Gün
0
Saat
0
Dakika
0
Saniye